2023 Victorian Omnium Men Omnium

Men Omnium

1. 2 Kai FELSTEAD (Blackburn) ME Gold
2. 106 Eddie JIROVEC (Brunswick) MJ Gold
3. 105 Oscar GALLAGHER (Blackburn) MJ Silver
4. 102 Tom BUTLER (Brunswick) MJ Bronze
5. 109 Xavier SIRIANNI (Blackburn) MJ .
6. 1 Tarun COOK (Blackburn) ME Silver
7. 108 Oskar PEARCE (Preston) MJ
8. 101 Rory BOWER (Brunswick) MJ
9. 111 Alastair TAYLOR (Brunswick) MJ

Event 31: Men Scratch

30 Laps 7.5 km - Result

1. 2 Kai FELSTEAD (Blackburn) ME
2. 105 Oscar GALLAGHER (Blackburn) MJ
3. 106 Eddie JIROVEC (Brunswick) MJ
4. 102 Tom BUTLER (Brunswick) MJ
5. 1 Tarun COOK (Blackburn) ME
6. 103 Hamish CLARKSON (Blackburn) MJ
7. 3 Nick GRAINGER (Carnegie Caulfield) ME
8. 109 Xavier SIRIANNI (Blackburn) MJ
9. 108 Oskar PEARCE (Preston) MJ
10. 111 Alastair TAYLOR (Brunswick) MJ
11. 101 Rory BOWER (Brunswick) MJ
12. 110 Reuben SMITH (Wangaratta) MJ
13. 104 Harmann DHIMAN (Blackburn) MJ
14. 107 Rafael LARSON HOWE (Brunswick) MJ

Event 37: Men Tempo

30 Laps 7.5 km 4 neutral, then every lap winner 1pt - Result

1. 106 Eddie JIROVEC (Brunswick) MJ 9 Pts
2. 2 Kai FELSTEAD (Blackburn) ME 7
3. 109 Xavier SIRIANNI (Blackburn) MJ 3
4. 108 Oskar PEARCE (Preston) MJ 2
5. 102 Tom BUTLER (Brunswick) MJ 2
6. 3 Nick GRAINGER (Carnegie Caulfield) ME 1
7. 105 Oscar GALLAGHER (Blackburn) MJ 1
8. 110 Reuben SMITH (Wangaratta) MJ 1
9. 111 Alastair TAYLOR (Brunswick) MJ
10. 1 Tarun COOK (Blackburn) ME -40
11. 101 Rory BOWER (Brunswick) MJ -40

Event 43: Men Elimination

Rider eliminated every 2 laps - Result

1. 106 Eddie JIROVEC (Brunswick) MJ
2. 105 Oscar GALLAGHER (Blackburn) MJ
3. 2 Kai FELSTEAD (Blackburn) ME
4. 102 Tom BUTLER (Brunswick) MJ
5. 110 Reuben SMITH (Wangaratta) MJ
6. 1 Tarun COOK (Blackburn) ME
7. 101 Rory BOWER (Brunswick) MJ
8. 109 Xavier SIRIANNI (Blackburn) MJ
9. 108 Oskar PEARCE (Preston) MJ
10. 3 Nick GRAINGER (Carnegie Caulfield) ME
11. 111 Alastair TAYLOR (Brunswick) MJ

Event 49: Men Points

80 Laps 20.0 km Sprints every 10 laps - Result

1. 2 Kai FELSTEAD (Blackburn) ME 130 Pts
2. 106 Eddie JIROVEC (Brunswick) MJ 126
3. 105 Oscar GALLAGHER (Blackburn) MJ 121
4. 102 Tom BUTLER (Brunswick) MJ 119
5. 109 Xavier SIRIANNI (Blackburn) MJ 102
6. 1 Tarun COOK (Blackburn) ME 95
7. 108 Oskar PEARCE (Preston) MJ 93
8. 101 Rory BOWER (Brunswick) MJ 69
9. 111 Alastair TAYLOR (Brunswick) MJ 66
dnf 3 Nick GRAINGER (Carnegie Caulfield) ME 80
dnf 110 Reuben SMITH (Wangaratta) MJ 76
dnf 103 Hamish CLARKSON (Blackburn) MJ 30
dnf 104 Harmann DHIMAN (Blackburn) MJ 16
dnf 107 Rafael LARSON HOWE (Brunswick) MJ 14