2023 Victorian Omnium J13 Omnium

J13 Omnium

1. 125 Ewan BROWN (Carnegie Caulfield) Gold
2. 128 Kaeden RYAN (Blackburn) Silver
3. 126 Nicholas LOWRIE (Carnegie Caulfield) Bronze
4. 121 Ethan ARNOTT (Brunswick)
5. 127 Joseph NATOLI (Blackburn)
6. 57 Jasmine GILL (Brunswick)
7. 124 Lachlan BORDIGNON (Blackburn)
8. 129 Declan ZHENG (Preston)
9. 122 Leroy BARTLETT (Blackburn)
10. 59 Paravi TANKSALE (Carnegie Caulfield)

Event 2: J13 Scratch

8 Laps 2.0 km - Result

1. 128 Kaeden RYAN (Blackburn) 3:13.74
2. 125 Ewan BROWN (Carnegie Caulfield)
3. 126 Nicholas LOWRIE (Carnegie Caulfield)
4. 58 Emilia JIROVEC (Brunswick)
5. 127 Joseph NATOLI (Blackburn)
6. 57 Jasmine GILL (Brunswick)
7. 121 Ethan ARNOTT (Brunswick)
8. 124 Lachlan BORDIGNON (Blackburn)
9. 120 Jake LESKE (Carnegie Caulfield)
10. 129 Declan ZHENG (Preston)
11. 122 Leroy BARTLETT (Blackburn)
12. 59 Paravi TANKSALE (Carnegie Caulfield)
13. 123 Ned BEATON (Blackburn)

Event 8: J13 Tempo

8 Laps 2.0 km 2 neutral, then every lap winner 1pt - Result

1. 125 Ewan BROWN (Carnegie Caulfield) 3:07.65 5 Pts
2. 128 Kaeden RYAN (Blackburn) 1
3. 121 Ethan ARNOTT (Brunswick)
4. 58 Emilia JIROVEC (Brunswick)
5. 126 Nicholas LOWRIE (Carnegie Caulfield)
6. 127 Joseph NATOLI (Blackburn)
7. 124 Lachlan BORDIGNON (Blackburn)
8. 57 Jasmine GILL (Brunswick)
9. 120 Jake LESKE (Carnegie Caulfield)
10. 122 Leroy BARTLETT (Blackburn)
11. 129 Declan ZHENG (Preston)
12. 123 Ned BEATON (Blackburn)
13. 59 Paravi TANKSALE (Carnegie Caulfield)

Event 14: J13 Elimination

Rider eliminated every 2 laps - Result

1. 125 Ewan BROWN (Carnegie Caulfield) 9:15.55
2. 128 Kaeden RYAN (Blackburn)
3. 126 Nicholas LOWRIE (Carnegie Caulfield)
4. 121 Ethan ARNOTT (Brunswick)
5. 57 Jasmine GILL (Brunswick)
6. 127 Joseph NATOLI (Blackburn)
7. 120 Jake LESKE (Carnegie Caulfield)
8. 129 Declan ZHENG (Preston)
9. 122 Leroy BARTLETT (Blackburn)
10. 124 Lachlan BORDIGNON (Blackburn)
11. 59 Paravi TANKSALE (Carnegie Caulfield)
12. 123 Ned BEATON (Blackburn)

Event 20: J13 Points

12 Laps 3.0 km Sprints every 3 laps - Result

1. 125 Ewan BROWN (Carnegie Caulfield) 5:01.74 138 Pts
2. 128 Kaeden RYAN (Blackburn) 127
3. 126 Nicholas LOWRIE (Carnegie Caulfield) 112
4. 121 Ethan ARNOTT (Brunswick) 99
5. 127 Joseph NATOLI (Blackburn) 92
6. 57 Jasmine GILL (Brunswick) 91
7. 124 Lachlan BORDIGNON (Blackburn) 77
8. 129 Declan ZHENG (Preston) 68
9. 122 Leroy BARTLETT (Blackburn) 66
10. 59 Paravi TANKSALE (Carnegie Caulfield) 54
dnf 120 Jake LESKE (Carnegie Caulfield) 76
dsq 58 Emilia JIROVEC (Brunswick) 68
dnf 123 Ned BEATON (Blackburn) 52