2023 Victorian Omnium MM6+ Omnium

MM6+ Omnium

1. 71 Stephen KILPATRICK (Albury-Wodonga) MM7 Gold
2. 62 Peter FELSTEAD (Blackburn) MM6 Gold
3. 64 Andrew SLUITER (Brunswick) MM6 Silver
4. 72 Geoff DIAMOND (Italo Australian) MM7 Silver
5. 61 Hubertus VAN DALEN (Blackburn) MM6 Bronze
6. 66 Angelo SIRIANNI (Preston) MM6 .
7. 65 John MITSINIKOS (Preston) MM6 .
8. 91 Laurie VENN (Preston) MM9 Gold
9. 63 Tony MAUGHAN (Brunswick) MM6 .
10. 87 Andrew DICK (Footscray) MM8 Gold
11. 73 Trevor RIM (Northern) MM7 Bronze
12. 86 Michael MUSCAT (Coburg) MM8 Silver

Event 26: MM6+ Scratch

20 Laps 5.0 km - Result

1. 62 Peter FELSTEAD (Blackburn) MM6 6:40.05
2. 66 Angelo SIRIANNI (Preston) MM6
3. 72 Geoff DIAMOND (Italo Australian) MM7
4. 71 Stephen KILPATRICK (Albury-Wodonga) MM7
5. 91 Laurie VENN (Preston) MM9
6. 61 Hubertus VAN DALEN (Blackburn) MM6
7. 65 John MITSINIKOS (Preston) MM6
8. 87 Andrew DICK (Footscray) MM8
9. 63 Tony MAUGHAN (Brunswick) MM6
10. 73 Trevor RIM (Northern) MM7
11. 88 John QUILLIGAN (Hawthorn) MM8
12. 64 Andrew SLUITER (Brunswick) MM6
13. 86 Michael MUSCAT (Coburg) MM8

Decisions of the commisaires panel

Event 32: MM6+ Tempo

20 Laps 5.0 km 4 neutral, then every lap winner 1pt - Result

1. 71 Stephen KILPATRICK (Albury-Wodonga) MM7 26 Pts
2. 62 Peter FELSTEAD (Blackburn) MM6 24
3. 72 Geoff DIAMOND (Italo Australian) MM7 21
4. 64 Andrew SLUITER (Brunswick) MM6 2
5. 61 Hubertus VAN DALEN (Blackburn) MM6 1
6. 65 John MITSINIKOS (Preston) MM6 1
7. 66 Angelo SIRIANNI (Preston) MM6 1
8. 63 Tony MAUGHAN (Brunswick) MM6
9. 87 Andrew DICK (Footscray) MM8
10. 91 Laurie VENN (Preston) MM9
11. 86 Michael MUSCAT (Coburg) MM8 -20
12. 73 Trevor RIM (Northern) MM7 -20
dnf 88 John QUILLIGAN (Hawthorn) MM8

Event 38: MM6+ Elimination

Rider eliminated every 2 laps - Result

1. 71 Stephen KILPATRICK (Albury-Wodonga) MM7
2. 62 Peter FELSTEAD (Blackburn) MM6
3. 64 Andrew SLUITER (Brunswick) MM6
4. 61 Hubertus VAN DALEN (Blackburn) MM6
5. 66 Angelo SIRIANNI (Preston) MM6
6. 73 Trevor RIM (Northern) MM7
7. 72 Geoff DIAMOND (Italo Australian) MM7
8. 65 John MITSINIKOS (Preston) MM6
9. 63 Tony MAUGHAN (Brunswick) MM6
10. 87 Andrew DICK (Footscray) MM8
11. 91 Laurie VENN (Preston) MM9
12. 86 Michael MUSCAT (Coburg) MM8

Event 44: MM6+ Points

40 Laps 10.0 km Sprints every 10 laps - Result

1. 71 Stephen KILPATRICK (Albury-Wodonga) MM7 127 Pts
2. 62 Peter FELSTEAD (Blackburn) MM6 123
3. 64 Andrew SLUITER (Brunswick) MM6 101
4. 72 Geoff DIAMOND (Italo Australian) MM7 101
5. 61 Hubertus VAN DALEN (Blackburn) MM6 99
6. 66 Angelo SIRIANNI (Preston) MM6 99
7. 65 John MITSINIKOS (Preston) MM6 84
8. 91 Laurie VENN (Preston) MM9 77
9. 63 Tony MAUGHAN (Brunswick) MM6 77
10. 87 Andrew DICK (Footscray) MM8 72
11. 73 Trevor RIM (Northern) MM7 50
12. 86 Michael MUSCAT (Coburg) MM8 14
dnf 88 John QUILLIGAN (Hawthorn) MM8 20